Kukuřice na siláž je na jihu Moravy téměř sklizená

Zemědělci na jižní Moravě sklidili většinu kukuřice na siláž. Vyjeli mimořádně brzy, obvykle v těchto dnech začínali. Teplé počasí panující od jara a letní sucho způsobily, že kukuřice rychle dozrála a ve většině kraje také zaschla, takže výnos je podprůměrný. Lokálně však mohou být velké výkyvy. Letos měli neobvykle velmi dobrou úrodu na jindy suchém západním Znojemsku. Podle ředitele družstva Pooslaví Nová Ves Lukáše Jurečky začala sklizeň zhruba o měsíc dřív. "Už máme sklizeno, přitom obvykle vyjíždíme na přelomu srpna a září. Úroveň sušiny nyní odpovídá konci září. Něco takového jsem dosud nezažil. Úroda bude určitě podprůměrná. Z hektaru sklízíme obvykle kolem 32 tun, nyní to může být 24 až 26," řekl Jurečka. Sklizeň začala brzy i proto, že rostlina už neměla v půdě vodu, kterou by mohla využít ke svému růstu. Kdyby v srpnu pršelo, mohla ještě na poli zůstat, ale zaschla.

Někde kukuřice ani nedorostla do obvyklé výšky, protože jí chyběla voda v době růstu, než se udělají květenství. Ani s příchodem srážek už tento deficit nedožene. Jsou místa na jižní Moravě, kde je rostlina vysoká třeba jen metr či metr a půl. „Nám přitom letos narostla do 3,5 metru,“ řekl předseda Zemědělského družstva Olbramkostel Zdeněk Rechtik. V této oblasti totiž letos měli štěstí na dostatek deště. „Ale jsou místa na Znojemsku, kde je situace úplně jiná. Nám však pršelo v květnu a v červnu a měli jsme silážní kukuřici na nejlepších pozemcích. Sklizeň byla dokonce nadprůměrná. Kukuřice na zrno už bude horší, protože je na horších pozemcích,“ řekl Rechtik. Zato Bohumír Rada z Agro Boskovštejn taktéž na Znojemsku očekává, že úroda kukuřice na zrno bude kvůli suchu nižší až o třetinu. Letošní rok je tak mimořádný, že v ojedinělých případech nebude nutné kukuřici na zrno po sklizni ani sušit. „Vlhkost je extrémně nízká,“ poznamenal Jurečka.
Tak časnou sklizeň jako letos nezaznamenal za 34 let v zemědělství ani ředitel Agrospolu Knínice u Boskovic Ladislav Menšík. „Siláže máme skoro hotové. Chybí nám ještě pole, kde jsme zaorávali mák a seli na jaře kukuřice. Do příštího roku to s množstvím krmením ustojíme, ale je otázka, jak to bude vypadat příští rok,“ řekl Menšík.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *