Kontrola ve středních Čechách odhalila klamavé označení potravin

Kontrola veterinární správy zaměřená na deklarované složení potravin ze zahraničí odhalila ve středních Čechách šest nekvalitních ze 20 výrobků. Kontroloři se zaměřili hlavně na tvarohy, sýry a másla, nejčastěji našli chyby v označování obsahu tuku ve složení výrobků. Zemědělci to dnes sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Josef Duben. Ve všech případech správa s distributory zahájila správní řízení kvůli pokutě.

Kontrolu provedli veterináři v červenci a srpnu.  „Celkem z 20 výrobků, prověřených na možné klamání zákazníka, jich vyhovělo 14. Zbylých šest tedy nikoli, neodpovídala u nich deklarace složení uvedená na obalu,“ uvedl Duben. Veterináři podle něj ale v žádném z případů neshledali, že by bylo ohroženo zdraví lidí. Ve všech odhalených případech správa zahájila řízení za účelem uložení pokuty, která může být až 50 milionů korun.
Mezi klamně označenými výrobky byl například homogenizovaný tvaroh Pilos z Polska, u kterého neodpovídal obsah tuku v sušině. Stejně tak obsah tuku neodpovídal ani u polského sýru Gouda bloček nebo u plátkového sýru Gouda/Ementaler. Máslo od polského výrobce OSM Rokytnianka, jehož dodavatelem byla firma Milkpol Slovakia, bylo po kontrole staženo z trhu.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *