Komora: České zemědělce a potravináře by brexit neohrozil

Případný odchod Británie z Evropské unie by se českých potravinářů příliš nedotkl. Uvedla to Potravinářská komora. Podle údajů komory ČR do Británie loni vyvezla potravinářské a zemědělské produkty za 4,8 miliardy korun. Hlavní komoditou byl cukr a cukrovinky, které tvořily čtvrtinu vývozů. Podle výkonného ředitele Českého svazu pivovarů a sladoven Vladimíra Balacha by v budoucnu mohla mít dopad pouze velká změna kurzu libry vůči euru.

„Odchod Británie z EU pro nás nemá prakticky žádný význam, obchod by jistě pokračoval stejným způsobem,“ řekla mluvčí Agrární a Potravinářské komory ČR Dana Večeřová. Během posledních pěti let vývozy vzrostly skoro na dvojnásobek. „Odchod Velké Británie z EU by neměl na vývoz sladu negativní ani pozitivní dopad. Kontrakty jsou mezi jednotlivými subjekty. Pokud by k brexitu došlo, bude záležet na kurzu libry vůči euru, ale to jsou již spekulace,“ dodal výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Vladimír Balach.

Brexit by neměl silně dopadnout ani na jednu z největších českých firem Agrofert. Ten do Británie vyváží hlavně chemické výrobky a produkty pro stavebnictví. „Jde například o organické pigmenty nebo hydroizolační fólie. Výrazný je také vývoz močoviny pro výrobu kapalného aditiva AdBlue, které se používá se ke snižování emisí výfukových plynů u vznětových motorů. Souhrnný obrat se pohybuje v řádu stovek milionů korun ročně,“ řekl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. Podle něj by se mohla zvýšit administrativa a mohly by se objevit dodatečné náklady ve formě cla.

Podle mluvčího Státní veterinární správy Petra Pejchala by odchodem Británie z EU mohly být teoreticky zrušeny podmínky pro výměnu veterinárního zboží. „Bylo však opakovaně řečeno, a to jak britským premiérem Davidem Cameronem, tak politiky EU, že k změně podmínek by docházelo postupně, s jistými přechodnými obdobími,“ řekl.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *