Kauza přebalování masa v hypermarketu se bude opět projednávat

Nejvyšší soud (NS) nařídil znovu projednat vleklou kauzu tří bývalých zaměstnanců obchodu Hypernova. V roce 2005 prý opakovaně manipulovali s dobou trvanlivosti masa a masných výrobků v pobočce v Praze - Nových Butovicích. Městský soud v Praze v roce 2011 jejich stíhání zastavil kvůli promlčení, podle Nejvyššího soudu ale promlčecí lhůtu vyhodnotil špatně. Vyplývá to z usnesení v soudní databázi.

Obvodní soud pro Prahu 5 trojici obžalovaných opakovaně zprostil viny, nicméně odvolací městský soud vždy nařídil nové projednání. Po posledním zprošťujícím rozsudku ale následovalo zastavení stíhání, které dovoláním zpochybnilo Nejvyšší státní zastupitelství. Nejvyšší soud podnětu žalobců vyhověl.
Podle obžaloby se trojice dopustila trestného činu ohrožování zdraví závadnými potravinami. Vedoucí pracovník masného úseku hypermarketu a dva řezníci údajně nařizovali svým podřízeným, aby přebalovali maso s prošlou dobou použitelnosti, štítkovali ho etiketami s novým datem trvanlivosti a vraceli zpět do regálů k prodeji. Pokud byly produkty natolik zkažené, že zapáchaly a viditelně se rozkládaly, nechali je podle obžaloby naložit do marinády a tepelně upravit nebo použít k výrobě uzenin.
Případ odstartoval jeden z řezníků pražského obchodu, který natočil maso v hypermarketu skrytou kamerou. Záběry odvysílala televize Nova spolu s jeho výpovědí. O několik dní později se v podobném smyslu vyjádřily i některé další zaměstnankyně masné sekce. Podle opakovaného verdiktu obvodního soudu se ale žádný trestný čin nestal.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *