Jurečka kvůli propadu cen navrhne nižší odvody pro zemědělce

Ministr zemědělství Marian Jurečka tento týden na jednání vlády navrhne, aby farmáři s živočišnou výrobou, kteří se už delší dobu potýkají s výrazným propadem cen mléka a masa, platili nižší odvody státu či daně. Poklesem cen u vepřového a mléka by se měla na žádost České republiky už brzy zabývat i Evropská rada. Jurečka to řekl minulý týden v Konici na Prostějovsku, kde debatoval se zemědělci.

Vláda podle Jurečky bude jednat o dalších možnostech podpory pro zemědělce z českého rozpočtu, které jsou však už omezené. „Já tady vidím ještě jednu možnost v rámci mimořádné situace, a to požádat, jestli pro zemědělskou prvovýrobu, která dělá živočišnou výrobu, by nemohly být nižší například odvody na sociální a zdravotní pojištění nebo nižší daně,“ uvedl Jurečka.

Například v Polsku podle něj zemědělci platí minimální odvody a v Německu se o tom po propadu cen mléka a masa začalo vážně uvažovat. „Já už nejsem schopen hledat další národní dotační tituly a dokompenzovávat tyto rozdíly těchto různě skrytých národních podpor. Možná bude třeba sáhnout k tomuto mimořádnému opatření, abychom mohli konkurovat Němcům a Polákům,“ řekl Jurečka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *