Jihomoravští zemědělci letos nemají problém s nedostatkem sena

Jihomoravští zemědělci letos na rozdíl od některých kolegů z Čech nemají problém s nedostatkem sena. Kromě suchého dubna pršelo v dalších měsících zhruba průměrně. A pokud mají sena méně, mají další zásoby krmení, například kukuřice. Z dřívějších let už totiž vědí, že musejí mít pro případ nepříznivého počasí dostatečnou rezervu, která pokryje potřebu, vyplývá z odpovědí zemědělců na dotaz.

„V předchozích letech jsme si sáhli na dno a dováželi seno i ze vzdálenosti 120 kilometrů. Proto jsme zvětšili osevní plochy vojtěšky i za cenu toho, že si snížíme plochy orné půdy,“ řekl ředitel podniku Pooslaví Nová Ves Lukáš Jurečka. Balík podnik vychází na 3000 korun, tržní cena je přitom 1800 korun. Jinou cestu však nemá, protože výnos trav byl letos slabý.
V Agrospolu Knínice u Boskovic mají letos dokonce sena tolik, že malou část mohou i prodávat. Žádnou speciální ochranu před zloději sena podnik nedělá. „Většinu máme pod střechou, zatím jsme se nesetkali s tím, že by nám seno někdo kradl. Maximálně se stává, že po seně, které zůstane na stohu, lezou děcka a občas nějaký balík shodí,“ řekl předseda Ladislav Menšík.
Problém letos nemají ani na jinak obvykle suchém Znojemsku. „Máme plný seník, letos jsme měli i hodně solidní kukuřice,“ řekl předseda Zemědělského družstva Olbramkostel Zdeněk Rechtik.
Sucho na jihomoravské zemědělce dopadá prakticky každoročně od roku 2015. Ti, kteří se nepřizpůsobili do té doby, začali v posledních pěti letech. Primární pro ně je mít dostatek krmiva pro zvířata a poté řeší pěstování a prodej komerčních plodin. Je to rozdíl proti zemědělcům z většiny Čech, kteří se potýkali s rozsáhlým suchem poprvé loni a podle jihomroavských kolegů se dívali na jejich stesky delší dobu s nedůvěrou.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *