Jihomoravští lesníci přijímají brigádníky na sázení stromů

Majitelé lesů na jižní Moravě přijímají pracovníky na jarní zalesňování. O práci se hlásí hlavně studenti, řekla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Státní podnik vyzývá veřejnost i prostřednictvím sociálních sítí, aby pomohla s obnovou lesů, v nichž ve velké míře hynou smrky a borovice. Zvýšení zájmu o práci v lese potvrdili někteří smluvní partneři, jimž lesy pěstební činnost zadávají. Pro řadu těchto firem totiž běžně pracují brigádníci ze zahraničí, kteří jsou nyní nedostupní.

Lesní společnost Ledeč nad Sázavou, která letos zalesňuje v Rosicích, přijímá pracovníky i z jiných oborů. „Kromě studentů se nám začínají hlásit i lidé, kteří v souvislosti s aktuální situací přišli o práci. Pracovní síly tak máme zatím dostatek,“ řekl vedoucí zakázky v Rosicích Miroslav Kubič.

Společnost Lescus Cetkovice, která letos zalesňuje v Kuřimi u Brna, také přijímá nové pracovníky, ale potýká se i s problémy. „U nás zatím takový zájem o práci není. Díky propagaci se občas přihlásí nějaký student. Moc dlouho však u práce nevydrží,“ řekl jednatel společnosti Martin Rozmánek.

Studenty vyzvala k pomoci se zalesňováním i Mendelova univerzita v Brně, která vlastní Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny. „V lesích pracuje asi 15 studentů, kteří sází stromky a pomáhají v lesních školkách. Část pěstebních prací soutěžíme a část děláme vlastními silami. Pracovníků máme dostatek,“ uvedl mluvčí univerzity Filip Vrána.

Monika Neshybová z Lesů města Brna uvedla, že zaměstnávají 20 pracovníků na pěstební činnost a zbytek práce zadávají soukromým firmám. Letos se věnují také stavbě oplocení, které má zabránit okusování a vytloukání stromků zvěří.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *