Jihočeští zemědělci sklidili třetinu obilí a téměř 80 procent řepky

Jihočeští zemědělci mají sklizenu třetinu základních obilovin a téměř 80 procent řepky. Průměrný výnos u obilovin je 5,58 tuny na hektar. Pokud vydrží dosavadní počasí, mohli by zemědělci v Jihočeském kraji do dvou týdnů slavit dožínky. Uvedla to ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná. Žně jsou v regionu poměrně rychlé a bezproblémové, přestože o víkendu museli zemědělci z mnoha podniků kvůli bouřkám dočasně odvolat sklízecí techniku z polí. "Zatímco kolem Českých Budějovic napršelo jen pár milimetrů, z Jindřichohradecka hlásí lokální srážky i 50 milimetrů," doplnila ředitelka.

Ozimých ječmenů zbývá posekat méně než procento. Momentálně vrcholí sklizeň ozimé pšenice a pomalu končí sečení řepky. Sklízecí mlátičky už jsou i v porostech žita a tritikale, tedy obilniny vzniklé křížením žita a pšenice.  „Přes původní pesimistické odhady se kvalita a objem úrody nejeví špatné. I nižší řepky mají o třetinu větší výnos než loni a dobrou olejnatost. Průměrná výtěžnost pšenice činí – stejně jako loni ve stejné době – 5,9 tuny z hektaru a většinou splňuje potravinářské parametry,“ řekla Šťastná. Díky květnovým dešťům se vzpamatovala i kukuřice, které uškodilo dubnové sucho. Podle Šťastné jí svědčí teplé počasí s přeháňkami. Nyní je kukuřice v květu a již koncem srpna by mohla být zralá k silážování.
V horším stavu jsou jařiny, podobně jako trávy na loukách a pastvinách. Nedostatek vody se podepsal také na obilí. „Rostliny jsou nižší a porosty řidší. Chovatelé se obávají nedostatku slámy. Zemědělce v současnosti zaměstnává také druhá seč, senážování pícnin a příprava sklizených polí pro brzké setí řepky ozimé pro sklizeň 2019,“ uvedla Šťastná.
Podle informací ministerstva zemědělství bylo v České republice k 23. červenci sklizeno 568 100 hektarů obilovin, což je zhruba 45,4 procenta jejich ploch, a 341 400 hektarů řepky, tedy 82,9 procenta ploch. Průměrný výnos obilovin v ČR je nyní 5,27 tuny na hektar, je o 0,05 tuny na hektar vyšší než ke stejnému dni v roce 2017. Loni se podle Českého statistického úřadu v jižních Čechách sklidilo 698 692 tun obilovin na ploše 134 950 hektarů. Výnos byl 5,18 tuny na hektar.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *