Jenom dotace nestačí (komentář)

Vláda minulý týden schválila změny v programech Ovoce a zelenina do škol a Mléko do škol a rozhodla, že by na dotované potraviny pro žáky měl dát ročně stát více než miliardu korun. Školáci by tak od příštího školního roku měli kromě ovoce a zeleniny dostávat zdarma také neochucené mléko a mléčné výrobky. Ihned po zveřejnění tohoto záměru se vyrojila řada reakcí jak od odborníků, tak také od politiků a pomineme-li blížící se volby a jimi ovlivněná vyjádření, je zřejmé, že převažují reakce pozitivní.

Výživoví poradci připomínají, že mléko a mléčné výrobky jsou cenným zdrojem kvalitních bílkovin a nejdůležitějším zdrojem vápníku pro správný růst. Zelenina s ovocem k tomu pak přidají potřebné minerální látky, vitaminy a vlákniny. Dotované potraviny mohou prospět i dětem ze sociálně slabých rodin, které kvůli špatné finanční situaci nechodí na obědy ve školní jídelně. Dalším pozitivem je podle Ministerstva zemědělství, že nové nastavení programů umožní větší zapojení lokálních producentů zeleniny i mlékáren a také opraví špatné stravovací návyky, které si děti často přinášejí ze svých domovů. Oponenti naopak tvrdí, že na zdravé stravování svých ratolestí mají spíš dohlížet rodiče, ne stát, že si jídla zdarma nebudou žáci vážit, a že je vůbec otázka, jak bude celý program za miliardu korun ročně nakonec v praxi fungovat.

Je nepochybné, že neochucené mléko, jogurt nebo tvaroh většině dětí chutnat nebudou a ani jejich snadná dostupnost zřejmě špatné stravovací návyky nezmění. Mluvíme však stále o škole a ta má především vzdělávat. Takže k té miliardě přidejme ještě účinný vzdělávací program a možná se za pár let i tady dočkáme, že většina spotřebitelů bude kupovat zdravé potraviny od domácích producentů podobně, jako je to u našich západních sousedů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *