Jednorázové plastové výrobky budou zakázány, shodly se státy unie

Státy Evropské unie se dohodly na zákazu plastových výrobků na jedno použití. Shodu oznámila rakouská ministryně životního prostředí Elisabeth Köstingerová, jejíž země unii předsedá, a v tiskové zprávě také Rada EU. Zákaz vybraných jednorázových plastových výrobků tento měsíc podpořil Evropský parlament (EP), což spolu s dnešním souhlasem zemí EU otevírá cestu ke konečné dohodě na tom, jak v unii plastový odpad omezit.

Köstingerová doplnila, že země EU se dnes na diplomatické úrovni dohodly potřebnou dvoutřetinovou většinou. Rakouská ministryně rozhodnutí označila za významný krok k budoucnosti bez plastů. Rakouský kompromisní návrh byl dnes podle diplomatických informací přijatelný také pro Českou republiku.
Zákaz by se měl týkat například plastového nádobí, příborů, brček, tyčinek do uší nebo tyček k balonkům. U těchto předmětů chce Evropská komise (EK) od roku 2021 zabránit tomu, aby se dostaly na trh, neboť se domnívá, že pro ně existují cenově přijatelné alternativy v ekologičtějším provedení.
Členské státy se dnes shodly na tom, že komise má připravit návod, které výrobky přesně bude možné označovat za jednorázově použitelné. Návrh například rozšířily o polystyrénové kelímky na nápoje, naopak jednoznačně uvedly, že nová pravidla se netýkají skleněných a kovových lahví.
Země také navrhují silnější odpovědnost nejen výrobců, kteří by měli platit náklady za likvidaci plastových odpadků, ale také těch firem, které podobné zboží do Evropy dovážejí.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *