Jediným kandidátem na šéfa Agrární komory je exministr Toman

Jediným kandidátem na prezidenta Agrární komory ČR je zatím staronový šéf potravinářské komory a bývalý ministr zemědělství Miroslav Toman. Jeho kandidaturu v úterý podpořilo představenstvo Agrární komory ČR, potvrdil dnes informaci současný prezident této nevládní organizace zemědělců Jan Veleba. Ten stojí v čele komory od roku 2005 a letos již kandidovat nebude. Volební sněm komory se uskuteční 20. března v Olomouci.

Vnitřní předpisy komory podle Veleby nestanovují, kolik volebních období může organizaci vést jedna osoba. Jak řekl, teoreticky by mohl kandidovat až do smrti, ale tři volební období podle něj stačí a je třeba, aby jej vystřídal někdo jiný. Veleba je navíc od října 2012 nezávislým senátorem a dlouhodobě podle něj nelze vykonávat obě funkce najednou.
Podle Veleby i dalších osob z prostředí nevládních zemědělských organizací není příliš pravděpodobné, že by svou kandidaturu před sněmem ohlásil ještě někdo další.

Na pozici viceprezidenta podle Veleby již ohlásil kandidaturu jeho předchůdce Václav Hlaváček, který organizaci vedl v letech 1997 až 2005. Jeho protikandidátem by měl být člen představenstva komory za Královéhradecký kraj Jaroslav Vojtěch. Na post druhého viceprezidenta je zatím jediným kandidátem současný viceprezident Bohumil Belada.
Členové Agrární komory ČR hospodaří na více než 70 procentech zemědělské půdy v zemi. Členské podniky zaměstnávají zhruba 103 000 lidí. Komora kromě zemědělců sdružuje lesníky, potravináře, ale například i včelaře.
Toman je prezidentem Potravinářské komory ČR od roku 2007. Působení v jejím čele přerušil v polovině loňského roku, kdy se stal ministrem zemědělství ve vládě Jiřího Rusnoka. Letos se do čela organizace českých potravinářů vrátil. Je synem stejnojmenného předlistopadového českého a federálního ministra zemědělství.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *