Jarní výlovy rybníků v jižních Čechách končí, v rybnících je už vody víc

V jižních Čechách končí jarní výlovy rybníků. Téměř všechny ryby už jsou prodány, většinou do zahraničí. S přicházejícím jarem už rybníkáře netrápí nedostatek vody tak jako v létě, přesto ne všude jsou hladiny v normálu. Pomohl vytrvalý déšť. Uvedli to podle ČTK lidé odpovědní za chov ryb v jižních Čechách.

Jarní výlovy začaly v jihočeských rybnících kvůli nezvykle teplému únoru dříve, než bývá zvykem. Někde už výlovy dokonce skončily. Ceny zůstaly stejné jako o Vánocích. Ryby jsou po mírné zimě zatím v dobré kondici. Směřují jak na domácí trh, tak k zákazníkům v Rakousku,  Německu, na Slovensku a v Polsku, kde jsou ryby oblíbenější než v tuzemsku.

Nejlepší je situace v Rybářství Třeboň. Třeboňští rybáři mají proti jiným výhodu, že mají Zlatou stoku. Umělý vodní kanál dlouhý 48 kilometrů, který byl postaven v 16. století podle plánu Štěpánka Netolického, zajišťuje napájení velké části jejich rybníků.

Josef Malecha z Rybářství Třeboň uvedl, že slovili zhruba 150 tun tržních ryb. V příštím týdnu chtějí zahájit odlovy „na plné vodě“, což je technika, při které se nevypouštějí rybníky. Ryby se nalákají na krmná místa a loví se dlouhou sítí, vysvětlil Malecha a dodal, že takhle teď budou lovit až do září. Rybářství Třeboň je největším producentem sladkovodních ryb v Evropě. Na tuzemské produkci ryb se podílí 15 procenty. Roční produkce činí asi 3200 tun, z toho 90 procent kapr, zbytek tvoří lín, candát, štika, sumec, amur, tolstolobik a okoun.

Ve společnosti Blatenská ryba jsou téměř v polovině plánovaných jarních výlovů. Ani tady nemají s nedostatkem vody vážnější problémy. Podle Karla Nusla ze společnosti Blatenská ryba je v krajině vody stále málo, ale v rybnících se situace zlepšila.

Na Novohradsku budou výlovy trvat do konce dubna. Podle jednatele společnosti Rybářství Nové Hrady Lubomíra Zvonaře se jich nedostatek vody pořád dotýká. V naší části jižních Čech máme největší problémy. Naštěstí ryby jsou v dobré kondici, sdělil.

Jarní výlovy ukončily v Hluboké nad Vltavou, všech 150 tun ryb již rybáři prodali. Jak řekl Aleš Kříž, který tam má rybolov na starosti, v polovině rybníků je voda na normále, v půlce je vody méně.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *