Inspekce vyšetřuje úmrtí v souvislosti s metanolem

Osmačtyřicetiletá žena, která v úterý zemřela po požití nápoje obsahujícího metanol, je z Libštátu na Semilsku. uvedla to ředitelka semilské nemocnice Alena Kuželová, kde byla žena nejprve hospitalizovaná. Právě s obcí, kde žije zhruba tisíc obyvatel, je spojený jediný případ otravy z loňského roku v Libereckém kraji. Šestatřicetiletého muže z Libštátu se tehdy podařilo lékařům zachránit, vyvázl bez trvalých následků.

Mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů Radka Sandorová zatím nepotvrdila, že by oba případy spolu souvisely. Inspekce případ vyšetřuje, neboť v něm figuruje policista.

Obchodníka, který loni muži prodal alkohol s metanolem, policie zadržela v říjnu 2012. Při domovních prohlídkách v jeho skladech na Liberecku, ve středních Čechách a v Praze objevili pak celníci 6158 litrů alkoholu, který nebyl řádně označen. Laboratorní testy ukázaly, že metanol ve smrtícím množství byl zhruba v polovině lihovin.

Osmačtyřicetiletou ženu přivezla záchranná služba do semilské nemocnice v pondělí dopoledne. Stěžovala si na bolest na hrudi, dušnost, uvedla Kuželová. Podle ní se hodinu po přijetí stav pacientky výrazně zhoršil, proto ji sanita po poledni převezla v bezvědomí na ARO do krajské nemocnice v Liberci. Tam však přes veškerou péči v úterý večer zemřela, aniž by se probrala.

U této otravy, pokud je tak hluboké bezvědomí, je šance na návrat vědomí prakticky nulová. Byla to velice pokročilá otrava, sdělil primář ARO v Liberci Dušan Morman. Podle výsledků testů žena v těle neměla žádný etylalkohol. Podle něj se buď odboural nebo vypila čistý metylalkohol. Žena v neděli se svým druhem pila rum, u muže se ale podle Mormana žádné potíže neobjevily. Takže to musel být nějaký jiný zdroj, který způsobil otravu, dodal primář.
Sandorová kvůli úmrtí varovala před pitím podezřelých alkoholických nápojů, například z nekolkovaných lahví. Požádala také, aby se kdokoli, kdo narazí na takové alkoholické nápoje, nebo má informace k úmrtí na Semilsku, obrátil na linku 158 či telefon operačního střediska policejní inspekce na čísle 974 839 734.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *