Inspekce uložila prodejcům alkoholu přes 1700 pokut za 5,3 milionu korun

Prodejci alkoholu dostali loni od České obchodní inspekce (ČOI) více než 1700 pokut za 5,3 milionu korun. Téměř 43 procent z nich šidilo zákazníky. V průběhu 4641 kontrol ale inspektoři nezjistili žádný prodej nelegálního alkoholu. Informovala o tom v tiskové zprávě ČOI.

Nejčastěji inspektoři zjišťovali, že spotřebitelé neměli k dispozici řádné informace o ceně nabízeného sortimentu, byli šizeni na množství nápojů a nákupy či konzumace jim byly nesprávně účtovány, uvedl ústřední ředitel ČOI Mojmír Bezecný. Nejvíc nedostatků zjistila inspekce v Jihomoravském a Zlínském kraji. Nejčastějším porušením předpisů bylo neseznámení zákazníka s cenou nabízených nápojů, což se týkalo 908 případů. Zásady poctivosti prodeje nedodrželi prodávající v 722 případech. Inspekce také zakázala prodej 3226 výrobků v celkové hodnotě 140 473 Kč, které nesplňovaly podmínky pro uvedení na trh.

Kontroly neprokázaly nabídku, prodej či skladování alkoholických nápojů, které by neodpovídaly požadavkům zákona o spotřebních daních a zákona o povinném značení lihu. Dobrá zpráva pro konzumenty alkoholu je, že při téměř pěti tisících kontrolách nezjistili inspektoři prodej neznačených alkoholických nápojů, dodal Bezecný.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *