Inspekce posiluje kontrolu vánočního sortimentu

Na základě posouzení rizika Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) v předvánočním období zintenzivňuje kontrolu sortimentu, který spotřebitelé ve zvýšené míře vyhledávají právě v souvislosti s vánočními svátky. Jde mj. o sušené ovoce, ořechy, vybrané druhy koření, cukrovinky a další potraviny a suroviny. Informoval o tom tiskový mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

V této souvislosti nařídila SZPI společnosti Tesco Stores ČR, a. s., aby stáhla ze všech svých poboček potravinu Meruňky sušené, vypeckované, v balení 200 gramů, označené šarží: L 21400076D a dobou minimální trvanlivosti do 14. 1. 2015, od výrobce: ENCINGER spol. s r.o., Jadranská 13, 841 01 Bratislava. Ve všech hodnocených baleních inspekce zjistila nepřirozený zápach po kvašení a přibližně 30 % plodů v baleních bylo napadeno škůdcem – mlékohubem. Prodej potravin napadených škůdci a zapáchajících po kvašení představuje ohrožení spotřebitelů a je významným porušením práva, proto SZPI zakázala celou výrobní šarži uvádět do oběhu a zahájí s kontrolovanou osobou správní řízení o uložení sankce.

Toxickou látku aflatoxin zjistila laboratorní analýza SZPI u 450 kg lískových jader skladovaných v provozovně společnosti TRIAS ČR s. r. o. v Chrudimi. Vzorek odebraný z tohoto velkoskladu obsahoval aflatoxiny skupiny B1 v množství 10,49 mikrogramu na kilogram (µg/kg), přičemž limit je stanoven na 5 µg/kg a dále analýza stanovila hodnotu sumy aflatoxinů B1, B2, G1, G2 na 48,75 µg/kg, přičemž maximální přípustné množství je 10 µg/kg. Aflatoxiny jsou produkty metabolismu plísní, které jsou způsobilé v nadlimitních množstvích poškodit lidské zdraví. Inspekce proto nařídila neprodleně zastavit distribuci závadné šarže. Díky systému dosledovatelnosti se závadná jádra podařilo stáhnout před tím, než se dostala ke spotřebitelům.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *