Inspekce našla v kojenecké vodě Aqua Anna v Kauflandu chlor

Státní zemědělská a potravinářská inspekce našla v kojenecké vodě prodávané v Kauflandu chlor, přestože jeho přítomnost zákon zakazuje. Jedná se o vodu značky Aqua Anna od výrobce Aqua Nova z Radiměře na Svitavsku. Uvedl to mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Podle jednatele společnosti Karla Findejse se chlor dostal do vody po nedokonalém propláchnutí technologie.

Závadnou šarží bylo pětilitrové balení s minimální trvanlivostí do 17. září příštího roku. Senzorické hodnocení vzorku potvrdilo zápach po chloru a následná laboratorní analýza stanovila jeho obsah na 0,12 miligramů na litr. Do kojeneckých vod se však nesmí přidávat žádné látky kromě oxidu uhličitého, uvedl Kopřiva. Bylo porušeno i evropské nařízení tím, že prodejce nabízel nebezpečnou potravinu pro danou cílovou skupinu.
Obsah chloru nedosahuje ani poloviny povoleného množství pro pitnou vodu, v kategorii kojeneckých vod je to však neodpustitelné. Podle vyjádření Státního zdravotního ústavu je množství chloru v kontrolovaném balení tak nízké, že nemůže ohrozit ani zdraví kojenců. Voda by se proto neměla klasifikovat jako zdravotně závadná, ale jen jako voda, která nesplňuje jakostní ukazatel daný vyhláškou, sdělil vedoucí Oddělení hygieny vody František Kožíšek.
Výrobce také osloví všechny zákazníky, aby je o problému informoval. Kaufland přitom stihl prodat 3944 balení závadné šarže. Inspekce proto doporučuje všem, kteří si vodu koupili, aby ji kojencům nedávali. Inspekce zároveň zahájila kontrolu u výrobce. Podle Kopřivy je zřejmé, že jinde se chlor nemohl do vody dostat, kontrola musí zjistit jak. S prodejcem i výrobcem SZPI zároveň zahájila správní řízení o uložení sankce.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *