Inspekce hodlá tvrdě postupovat proti výskytu myší v obchodech

Loni prudce vzrostl počet případů, kdy Státní zemědělská a potravinářská inspekce nařídila zavřít maloobchodní provozovnu kvůli výskytu myší. Zatímco dosud šlo o jednotlivé případy ročně, loni se jich objevilo dvacet. Byly to menší obchůdky i supermarkety. Podle ústředního ředitele inspekce SZPI Martina Klanici jde zřejmé o podcenění situace ze strany provozovatelů.

V uvedených případech nebylo výjimkou, že inspektoři našli v prodejně či v jejím zázemí myší trus, ale několikrát si běhající myši i natočili na video. V těchto prodejnách zasáhli inspektoři dost tvrdě. Provozovatelé je museli zavřít a udělat řadu kroků k nápravě, aby mohli opět otevřít, řekl Klanica na dnešní tiskové konferenci.
Příčina podle něj je jediná. Zejména velké obchodní řetězce ve snaze mít co nejvyšší zisk podceňují vyčlenění peněz i lidí na prevenci proti výskytu hlodavců, která je zárukou bezpečnosti potravin. V některých obchodech se myši prohánějí opakovaně, poznamenal Klanica.
Pokud bude vzestupný trend výskytu myší pokračovat, je podle Klanici inspekce připravená k tvrdým sankcím, třeba v řádech milionů korun, což už pocítí i ekonomicky silný subjekt, dodal Klanica.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *