Inspekce EK v Polsku prý našly problémy, ne ale v kvalitě masa

Veterinární inspekce Evropské komise v Polsku sice odhalila nesprávnosti v dokumentech jatek, ale nenašla žádné problémy s kvalitou masa. Podle agentury AP to prohlásil polský ministr zemědělství.

Na začátku února byli v Polsku inspektoři EU poté, co se ukázalo, že na jatkách u města Ostrów Mazowiecka byly poráženy nemocné krávy a jejich maso se následně prodávalo. Dostalo se na trh řady zemí EU, včetně Česka a Slovenska. Inspektoři po kontrole poukázali na nedostatky v kontrolách při porážce dobytka. Šlo však o předběžné hodnocení, konečná zpráva má být hotová do konce března.
Ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski podle AP dnes uvedl, že inspekce provedené v řadě jatek odhalily četné problémy v dokumentaci, na které se bude nutné podívat. Nebylo však objeveno žádné nebezpečí, které by z masa mohlo hrozit spotřebitelům.
Po zprávách médií o problémech s masem z Polska – nejprve porážené nemocné krávy a posléze nález salmonely – některé země, včetně České republiky a Slovenska, snížil dovoz polského hovězího masa a zpřísnily kontroly jeho kvality. Agentura PAP v úterý s odvoláním na nejmenovaný zdroj v Evropské komisi napsala, že EK bude na přelomu března a dubna v Polsku zkoumat, jak funguje tamní systém kontroly při výrobě masa. „Bude to generální, široký audit systému kontroly masa, který se bude konat nejen na jatkách,“ uvedl zdroj. Kontroloři podle něj mají být v Polsku od 25. března do 4. dubna.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *