Inflace v eurozóně zůstala v srpnu na červencovém jednom procentu

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně zůstalo v srpnu podle očekávání na červencové jednoprocentní úrovni. Vyplývá to z rychlého odhadu, který zveřejnil statistický úřad Eurostat. Zveřejněná čísla potvrzují, že inflace v eurozóně se i nadále výrazně vzdaluje cíli Evropské centrální banky (ECB), která ji chce mít těsně pod dvěma procenty. Posilují tak očekávání, že ECB příští měsíc dále uvolní svou měnovou politiku.

Jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny čerstvých potravin a energií a je důležitým indikátorem pro měnovou politiku ECB, zůstala v srpnu na 1,1 procenta. Centrální banka loni v prosinci ukončila program nákupů dluhopisů, jehož prostřednictvím napumpovala do ekonomiky nově natištěné peníze v hodnotě 2,6 bilionu eur (zhruba 67 bilionů Kč). Nadále však hospodářský růst a inflaci v eurozóně podporuje rekordně nízkými úrokovými sazbami.
Červencová a srpnová inflační hodnota je nejnižší od listopadu 2016. Trhy očekávají, že ECB v příštím roce základní úrokovou sazbu ještě několikrát sníží a obnoví program nákupu dluhopisů, obecně známý jako kvantitativní uvolňování.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *