Inflace v eurozóně v srpnu zpomalila na dvě procenta

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v srpnu zpomalilo na dvě procenta z červencových 2,1 procenta. Vyplývá to z rychlého odhadu, který zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Evropská centrální banka (ECB) usiluje o to, aby se inflace nacházela těsně pod dvěma procenty.

V silném růstu pokračovaly v srpnu ceny energie. Meziročně se zvýšily o 9,2 procenta po červencovém nárůstu o 9,5 procenta. Meziroční tempo růstu cen potravin, alkoholu a tabáku zůstalo na 2,5 procenta, plyne z rychlého odhadu Eurostatu.
Analytici předpokládali, že inflace v srpnu zůstane na červencových 2,1 procenta. Dnešní údaje podle agentury Reuters podporují názor ECB, že vzestup inflace v uplynulých měsících byl pouze dočasný a že základní tlaky na růst cen zůstávají slabé. ECB se již delší dobu snaží inflaci i hospodářský růst v eurozóně podporovat rekordně nízkými úrokovými sazbami a rozsáhlými nákupy dluhopisů. Nákupy dluhopisů je sice v letošním roce připravena ukončit, úrokové sazby však hodlá ponechat na nynějších minimech přinejmenším do léta příštího roku.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *