Hradecký kraj dá peníze myslivcům na zradidla zvěře u silnic

Královéhradecký kraj přispěje myslivcům na pořízení tzv. zradidel zvěře u silnic prvních a druhých tříd. Pachová či optická zradidla by měla omezit srážky aut se zvěří, zejména s přemnoženými divokými prasaty. Částku 300 tisíc korun od kraje si mezi sebe rozdělí pět okresních mysliveckých spolků. Řekla to mluvčí kraje Martina Götzová.

„Pachová a optická zradidla budou instalována ve spolupráci s dopravní policií na nejvíce exponovaných místech,“ uvedl radní pro zemědělství Karel Klíma. V každém okrese by mělo být zradidly opatřeno přibližně 10 až 15 kilometrových úseků silnic. Pachovým zradidlem je ekologicky odbouratelná pěna, která se nanáší na stromy, keře nebo dřevěné kolíky. Pěna obsahuje směs pachů spáleniště, predátorů a člověka, která zvyšuje pozornost zvěře. Podstatou optických zradidel je princip odrazu světla. Odrazky instalované podél silnice odrážejí světlo od projíždějících aut mimo silnici a odrazují zvěř od vběhnutí do vozovky.

Pachová zradidla je vhodné dávat do nepřehledných úseků, kde nelze na pohyb zvěře na silnici zareagovat. „Cílem není uzavřít přirozené migrační cesty za potravou, ale svést zvěř na přehledné a bezpečné místo. Pěnu je nutno aplikovat minimálně třikrát nebo čtyřikrát ročně,“ uvedla mluvčí.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *