Hrabošů v dubnu ubylo, práh škodlivosti překračují 6,4krát

Počty hrabošů v dubnu klesly meziměsíčně o necelou čtvrtinu na 322 aktivních východů z nor na hektar. Překračují tak 6,4krát práh škodlivosti, sdělila dnes ČTK mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) Ivana Kršková. Horší situace je v trvalých porostech, kde počty dosáhly 11,6násobku prahu škodlivosti, v ozimech a v čerstvě zasetých jařinách činila hodnota 182 aktivních východů z nor na hektar.

Aktivní východ je díra do nory se zřetelnými pobytovými stopami, například se zataženými kousky rostlin nebo s ohlazeným vstupem. „Nejvyšší hodnoty výskytu stále přetrvávají v krajích Karlovarský, Královéhradecký, Liberecký, Středočeský a Ústecký,“ řekla mluvčí. Práh škodlivosti hraboše přitom ústav od března snížil z 200 na 50 aktivních východů z nor na hektar. V nejohroženějších lokalitách jsou populace na úrovni deseti až devatenáctinásobku prahu.
Ústav v dubnu znovu povolil ve výjimečných případech aplikaci jedu na hraboše na povrch půdy. Schválení těchto postupů budou stejně jako loni znovu individuální. „Vedle aplikace zvýšenou dávkou do nor je na omezené období a ve výjimečných případech možná i povrchová aplikace. Ta je na jednotlivých pozemcích podmíněna individuálním posouzením inspektory ÚKZÚZ, není povolena plošně,“ uvedl dříve ústav.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *