Hotové masné výrobky z vepřového masa lze vyvážet do Ruské federace jen za určitých podmínek

Státní veterinární správa v souvislosti s výskytem afrického moru prasat v Litvě a s medializovanou problematikou vývozu prasat uvádí, že výrobky z vepřového masa lze z České republiky vyvážet do Ruské federace a Celní unie za určitých podmínek. V tomto smyslu Státní veterinární správa také informovala všechny krajské veterinární správy. Uvedl to mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.

Na základě informace z Evropské komise mohou být hotové masné výrobky z vepřového masa, které prošly určitým ošetřením, vyváženy do zemí Ruské federace za předpokladu, že budou striktně dodržovány požadavky příslušného veterinárního osvědčení. Vzhledem k tomu, že komise neuvádí, jakým konkrétním ošetřením by měly masné výrobky projít, lze doporučit, aby si vývozce před vlastním odesláním zásilky přes svého obchodního partnera u Federální služby pro veterinární a fytosanitární dozor Ruské federace ověřil, zda masné výrobky z vepřového masa určené pro vývoz do Ruské federace splňují veškeré požadavky, upozornil Duben.

V současné situaci je nezbytně nutné vyvarovat se jakýchkoli chyb při certifikaci. Nadále však platí, že není možné pro vývoz do zemí Celní unie (Ruská federace, Bělorusko, Kazachstán) certifikovat osvědčení pro vývoz živých prasat a vepřového masa a syrových masných polotovarů z vepřového masa, ve kterých je uvedena podmínka, že území EU (s výjimkou Sardinie) musí být v posledních třech letech prosté afrického moru prasat.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *