Hodnota potravin v potravinové bance v Pardubickém kraji letos meziročně stoupla asi šestkrát

Oblastní charita Nové Hrady, která je v Pardubickém kraji zakladatelem Potravinové banky, se musí letos vypořádat s výrazně větším množstvím pomoci poskytované potřebným. V roce 2015 dostala potraviny v hodnotě milion korun, vloni za 1,3 milionu a letos již za 7,5 milionu korun, řekla ředitelka Oblastní charity Nové Hrady a předsedkyně Potravinové banky Pardubického kraje Blanka Vopařilová. Jídlo organizace získává kromě jednorázové Národní potravinové sbírky od obchodních řetězců a z projektu FEAD Ministerstva práce a sociálních věcí.

Oblastní charita Nové Hrady dostává potraviny každý den a denně se rozvážejí. Větší část, zhruba pět milionů, pochází z evropského projektu FEAD, hodně se ale zvýšil příjem od řetězců, sdělila Vopařilová. Od příštího roku začne platit novela zákona, podle které obchody nad 400 metrů čtverečních plochy budou mít povinnost pro ně neprodejné potraviny nabídnout potravinovým bankám.

Kvůli nárůstu pomoci Potravinová banka kupuje další auta a přijme nové pracovníky. Podle Vopařilové by se množství potravin mohlo příští rok zvýšit asi desetinásobně. Potravinová banka nyní jídlo ve velkém neskladuje, má jen menší mezisklad.

V sobotu 11. listopadu se uskuteční Národní potravinová sbírka. Potravinové banky budou ve vybraných prodejnách s pomocí dobrovolníků shromažďovat potraviny, které nakoupí a věnují zákazníci. Shromážděné jídlo pak putuje přímo k partnerským sociálním organizacím, které je vydávají klientům jako součást pomoci určité rodině nebo jednotlivcům. Vloni sbírka v kraji přinesla asi dvanáct tun výrobků. Kromě trvanlivých získává banka i čerstvé potraviny, jimž končí záruční doba. Ty se musí ke konečným spotřebitelům dostat co nejdříve.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *