Galavečer v domově Zlaté podkovy

Galavečer dvou atraktivních disciplín, všestrannosti a spřežení, pořádá Česká jezdecká federace a její komise s obecně prospěšnou společností Soutěže podkovy tradičně v Humpolci. „Domov Zlaté podkovy" byl proto v sobotu 22. února připraven na rekapitulaci sezóny 2013.

Záštitu nad oceněním nejlepších i nejzasloužilejších aktérů nebo osobností v kategoriích koní, lidí a dalších subjektů poskytl v místním Spolkovém domě předseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch.

Titul „na dálku“

Loni byl ve všestrannosti vyhlášen Koněm roku 2012 Westwinds El Divo. Ten sice v naší republice nikdy nestartoval, ale v soutěžích reprezentoval pod Čechem Jaroslavem Hatlou české majitele.

Další  titul „na dálku“ patří tentokrát stájovému kolegovi zmíněného koně, ryzákovi podobného jména – Westwinds Diego.

Narodil se před třinácti lety a za výsledky v sezóně 2013 ho Komise všestrannosti nemohla dát na jiné než první místo svého žebříčku nejvýkonnějších čtyřnohých hvězd.

Stálým partnerem valacha irského chovu (patřícího Renátě Kellnerové) byl samozřejmě Jaroslav Hatla. Šampión vychovaný Zlatou podkovou si přijel do Humpolce i pro cenu, určenou nejlepšímu jezdci – seniorovi.

Tři ceny pro tři dámy

Valach Preston, hřebec Lasing a klisna Bounty Amadeus – to byli další koně v titulních rolích galavečera.

Ocenění za své úspěchy si přímo v Humpolci nevychutnali, v sále je ale samozřejmě zastupovaly jejich majitelky: Radka Dvořáková (JK Cavalier Rynárec), Eliška Opravilová (Stillus Equester Czech Team) a Iva Baďurová (Horse – Riding Team Amadeus).

Český teplokrevník Preston se stal v pěti letech vítězem Kritéria mladých koní (KMK).

Radka Dvořáková měla v tomto případě pod sedlem zvíře „jen“ s 50 % krve anglického plnokrevníka – tu mu dodala jeho matka Podesta, dcera hřebce 2645 Orlan. Otcem Prestona je holštýnský 1072 Lordano, po Lord.

Také loni šestiletý Lasing vyhrál KMK, v drezuře, krosu a na parkuru ho vedlo Zlaté děvče Zlaté podkovy 2012 Eliška Opravilová.

I v rodokmenu Lasinga patří „horní“ polovina holštýnům, v tomto případě zásluhou hřebce 2736 Lantaan. Matka 67/982 Lensi byla zapsána do plemenné knihy českého teplokrevníka, její otec 855 Palisco je ovšem francouzský jezdecký kůň.

Matkou obou jmenovaných šampiónů by mohla být Bounty Amadeus, narozená v roce 2001 (Quoniam II – 257 x 71/180 Bessy). Po rozcvičce na domácích skocích a v drezúře procestovala s Ivou Baďurovou další čtyři státy Evropy (Itálii, Francii, Rakousko a Maďarsko) a výsledky v soutěžích všestrannosti jí zajistily cenu pro nejlepšího reprezentanta plemene český teplokrevník v zahraničí.

Klíčové informace

* Jezdci s licencí České jezdecké federace absolvovali loni celkem 1371 startů v soutěžích všestrannosti, z toho 1101 na území ČR. Proti roku 2012 se počet všech startů zvýšil o 107.

* Startovalo 270 jezdců, z toho 168 seniorů, 40 mladých jezdců, 47 juniorů  a 15 dětí. Pod jejich sedly se vystřídalo 382 koní.

* Komise všestrannosti zveřejnila toto pořadí dvojic za výsledky v sezóně 2013: Nejúspěšnější z 360 klasifikovaných měla složení Jaroslav Hatla – Westwinds Diego, za ní následují Martin Maivald (Gomba) a  znovu Jaroslav Hatla (Westwinds El Divo).

* Do první desítky se dále vešli Tereza Mrázková (Clasic T), potřetí Jaroslav Hatla (Second Supreme), Robert Pokorný (Rodeo au Heup), Radko Heidenreich (Tiksi Nadace), Eliška Opravilová (Lasing), Iva Baďurová (Bounty Amadeus) a Petr Myška (Kamerik).

Šampióni, mistři a ti další

V humpoleckém Galavečeru ovšem slavili nejen šampióni otěží, mistři opratí a majitelé jejich čtyřnohých partnerů. Ocenění čekalo i na osobnosti a firmy z kategorie „nezávodníků“, bez nichž by disciplíny všestrannost a spřežení nebyly na současné úrovni.

Zlatá podkova je zavedená událost, kterou není potřeba představovat – seriál soutěží všestrannosti a závodů spřežení má za sebou už 48 ročníků.
Přesto je neustále potřeba opakovat: Bez podpory předsedů a ředitelů, kteří vedli zemědělské podniky v 60. letech minulého století, by Zlatá podkova (ZP) nikdy nemohla vzniknout a přežít.

Ing. František Kubín z tehdejšího JZD Loštice patřil vedle Josefa Kubišty (JZD Humburky), Milana Košana (Státní statek Úněšov), Miroslava Měšťana (Státní statek Svitavy) a Václava Meruňky (Školní statek Humpolec) k těm, kteří nový projekt prosadili v době koním nepřející.

Zlatá podkova

Letošní uvedení Ing. Kubína mezi osobnosti ZP proto žádným překvapením není. Stejně tak není třeba diskutovat o vstupu Ing. Antonína Klauze (současného manažera komise všestrannosti) a Kateřiny Kastnerové – Sklenské (bývalé elitní dirigentky čtyřspřeží) do společnosti slavných lidí seriálu.
Cena za podporu seriálu v sezóně 2013 patří rovněž zcela právem Kraji Vysočina.

Cenu za propagaci ZP si z Humpolce odvezl zástupce regionálního týdeníku 5plus2, vydávaného společností AGF Media Andreje Babiše.
Nedobrou zprávou je ta o ukončení roční spolupráce zmíněného titulu s organizátory ZP.
Šéfredaktor Jan Korbel k tomu uvedl: V týdeníku nejsme schopni poskytnout organizátorům Zlaté podkovy takový mediální prostor, jako tomu bylo loni. V sezóně 2014 se totiž soustředíme především na spolupráci s pardubickým závodištěm Agrofert Park.
Dodejme, že nejznámější dostihová dráha České republiky změnila svůj název po loňské obchodní dohodě mezi  provozovatelem (Dostihovým spolkem) a firmou Agrofert, kam patří i AGF Media.

Všestrannost

Cenu za podporu všestrannosti dostala obecně prospěšná společnost Soutěže podkovy. Nezisková organizace založená před 18 lety „zastřešila tradiční organizátory jezdeckých soutěží ve všestrannosti a spřežení v Humpolci“. Společný zájem spojil město s místním školním statkem, jezdeckým klubem a Českou zemědělskou akademií.

Šéfredaktorka měsíčníku Jezdectví Ing. Zdena Motyginová si udělala pracovní „výlet“ na galavečer pro cenu za propagaci a podporu nejtěžší jezdecké olympijské disciplíny.

Cenou Komise všestrannosti byla oceněna práce organizátorů soutěží z Borové (Ing. Vlastimil Kamír) a Panské líchy (Ing. Jiří Charvát).
Ceny za celoroční výkony v sedle převzali Alžběta Vyštajnová (JK Darex) v kategorii dětí, junior Antonín Vrtek (JK SOUz Horní Heřmanice), Veronika Příhodová (JK PAM) v kategorii mladých jezdců, již jmenovaný senior Jaroslav Hatla (Horse Academy Radimovice) a Karel Diringer jako „nejlepší starší jezdec“.

Spřežení

Český pohár spřežení 2013 vyhráli a v Humpolci proto oceněni byli tito vozatajové:
Jan Exnar (JK Hřebčín Favory Benice, jednospřeží), Ladislav Jirgala (JK Hubička Telnice, dvojspřeží) a Mgr. Monika Pospíšilová (JK Boharyně, pony).
Výkonnostní (zlatý odznak) České jezdecké federace čekal na Radka Nesvačila z Národního hřebčína Kladruby nad Labem, s. p. o.

Zlatý kůň Zlaté podkovy

Společnost Profi Press, vydavatel odborných časopisů a publikací v ČR a na Slovensku, vyhlašuje každý rok Zlatého koně Zlaté podkovy.
Po loňském finále 48. ročníku byl tradičně a ihned „na místě činu“ (tedy v dusilovském areálu) dekorován devítiletý valach plemene český teplokrevník 71/886 Diráno 1, narozený v Horních Heřmanicích a za jezdecký klub místního SOUz také startující.
Trenér a jezdec Dirána 1 Lubomír Vrtek i majitel Zlatého koně ZP dostali své čestné ceny tedy o šest měsíců později a na jiném místě v Humpolci než čtyřnohý vítěz hlavní soutěže seriálu.

Zlata podkova 2014 (49. ročnik) – terminy kvalifikačních kol a finále

Pardubice 19. 4. – 20. 4. všestrannost

Dvoreček  (Jindřichův Hradec) 3. 5. – 4. 5. všestrannost

Semice (Nymburk) 10. 5. – 11. 5. spřežení

Borová (Český Krumlov) 17. 5. – 18. 5. všestrannost

Police nad Metují (Nachod) 16. 5. – 18. 5. spřežení

Panská Lícha (Brno) 6. 6. – 8. 6. všestrannost

Loštice (Šumperk) 21. 6. – 22. 6. všestrannost

Mikulov (Břeclav) 28. 6. – 29. 6. spřežení

Kolesa (Pardubice) 4. 7. – 6. 7. všestrannost

Pardubice 12. 7. – 13. 7. spřežení

Humpolec (Pelhřimov) 19. 7. – 20. 7. všestrannost

Těšánky (Kroměříž) 2. 8. – 3. 8. všestrannost

Humpolec 22. 8. – 24. 8. finále: všestrannost, spřežení*

 

(Jiří Křepelka, Zemědělec)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *