Fond bude napřesrok hospodařit asi s 37 miliardami korun

Vláda odsouhlasila rozpočet Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) na příští rok. Měl by hospodařit s 37,2 mld. Kč, což je meziroční snížení o 2,5 mld. Kč. Z toho 31,3 miliardy korun má být z rozpočtu Evropské unie, šest miliard ze státního rozpočtu. Fond zajišťuje především vyplácení agrárních dotací, z jeho rozpočtu se ale také například podporuje značka Klasa nebo dotovaný projekt Mléko do škol. O vládním rozhodnutí informovala mluvčí SZIF Vladimíra Nováková.

Podle materiálu bude v příštím roce určeno na přímé platby zemědělcům 24 miliard korun, z toho více než 23,2 miliardy z unijních peněz. Na program podpory školního mléka bude 61 milionů Kč, na ovoce a zeleninu pro školáky plánuje stát dát 194 milionů, z toho 134 milionů korun by mělo jít z EU.

Pro podporu včelařů ministerstvo zemědělství chystá příští rok 64 milionů Kč, dalších 50 milionů korun by mělo podle materiálu dát na podporu značky kvality Klasa a stejnou částku na projekt Regionální potravina. Ministerstvo ale počítá s tím, že marketingové výdaje budou dvojnásobné a problém chce vyřešit změnou rozpočtu v prvním čtvrtletí příštího roku.

Resort také plánuje v příštím roce intervenční nákupy v hodnotě téměř 250 milionů korun, peníze na ně vezme zápůjčkou od ministerstva financí. Správní výdaje fondu budou podle materiálu činit 1,65 miliardy korun, ministerstvo na ně ale zatím vyčlenilo jen přibližně polovinu této částky. Podobně jako u marketingu chce chybějící peníze řešit až v příštím roce.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *