Farmáři Vysočiny, největší výrobci mléka ČR, loni zvýšili dodávky

Chovatelé krav na Vysočině, kteří jsou tradičně největšími producenty mléka v Česku, vloni zvýšili jeho výrobu o 1,7 procenta. Z Vysočiny bylo 571 milionů litrů mléka, což představovalo 18,5 procenta mléčné produkce v ČR. Stavy skotu v kraji klesly, přesto byly na konci minulého roku nejvyšší v ČR. Zemědělci se na Vysočině starali o 210 760 dobytčat. Těsně předstihli jihočeské chovatele skotu, kteří měli 210 300 kusů. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Chovatelé se musejí vyrovnávat s dopady loňské menší sklizně krmných plodin způsobené suchem. „Nedostatek kvalitního krmiva má vliv na stavy skotu, to je přímá úměra,“ řekl Michal Bratršovský z jihlavské organizace Zemědělského svazu ČR. Podle něj se dá předpokládat dopad do chovů i v prvních letošních měsících.

Na Vysočině vloni ubylo zhruba 2000 kusů skotu, což představovalo jednoprocentní meziroční pokles. Podle ČSÚ nastal až ve druhé polovině roku. Menší měrou se týkal krav, jejichž počet chovatelé snížili o 476 na 88 878. Zároveň v tomto kraji vloni stoupla produkce mléka v přepočtu na jednu dojnici.

Výroba mléka podle statistiky loni stoupla v celé ČR, a to o 2,7 procenta. Stavy skotu se v republice meziročně snížily o jednu desetinu procenta na 1,365 milionu kusů.

Výrazněji omezili zemědělci na Vysočině počty prasat, a to o 10,7 procenta na necelých 289 tisíc kusů ke konci minulého roku. Mezi kraji v ČR to byl i tak druhý největší chov, víc prasat měli na konci minulého roku farmáři jen ve Středočeském kraji.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *