Farma na Karvinsku dokončila druhou část skleníků

Na Farmě Bezdínek v Dolní Lutyni na Karvinsku už rostou rajčata v nedávno dokončené druhé části skleníků, které jsou s rozlohou více než 11 hektarů největšími produkčními skleníky v Česku. Náklady na jejich stavbu dosáhly přibližně 600 milionů korun. Řekl to Jiří Stodůlka, ředitel divize Agro zlínské skupiny NWT, do níž farma patří.

Skleníky v druhé etapě stavby tvoří zhruba 55 procent výměry a pěstují se v nich výhradně rajčata několika odrůd. V první části skleníků rostou kromě rajčat i okurky, první sklizeň v nich začala na přelomu roku. Dosud se z farmy vyexpedovalo asi 600 tun okurek a 800 tun rajčat.

Ředitel řekl, že farma už připravuje třetí část skleníků. „Je to dalších 3,5 hektaru, které jsou hned vedle našeho stávajícího skleníku. V dalších letech máme v lokalitě dostatek elektřiny, tepla a máme zasmluvněné i pozemky, takže pokud nám to půjde, budeme mít výsledky a podaří se nám dotáhnout stavební povolení, tak bychom rádi pokračovali postupnou výstavbou i v dalších letech,“ řekl Stodůlka. Rozpočet na třetí etapu je kolem 200 milionů korun.

Farma má okolo 140 kmenových zaměstnanců a k tomu sto agenturních pracovníků. „Nábor se nám nedaří tak rychle, jak bychom si představovali. Nicméně, protože jsme česká farma, pěstujeme pro český trh, tak myslím, že k tomu příběhu prostě patří to, že bychom měli zaměstnávat i české lidi. Navíc jsme v okrese s nejvyšší nezaměstnaností v České republice, takže určitě naším cílem je mít, pokud to půjde, 100 procent kmenových zaměstnanců a místních lidí,“ řekl Stodůlka. Rostliny opylují čmeláci, které firma kupuje z biofarmy. Podnik zaměstnává i rostlinolékaře a zeleninu pěstuje technologií bez pesticidů. Farma rajčata a okurky dodává na tuzemský trh, především do řetězců.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *