Farma Kožichovice dokončila 3,3 ha skleníků, začne sázet rajčata

Farma Kožichovice na Třebíčsku dokončila velké skleníky zabírající 3,3 hektaru pozemků, které jsou určené pro celoroční pěstování rajčat. Do konce tohoto měsíce v nich začne růst 36 000 sazenic. První sklizeň farma očekává v polovině října, rajčata bude dodávat do českých obchodů. Při příležitosti dnešního dne otevřených dveří v areálu řekl vedoucí provozu Aleš Konečný.

Nejdřív bude sazenicemi osázený skleník s rozlohou 2,5 hektaru, který má umělé osvětlení. Na prosinec je naplánováno sázení v menším skleníku zabírajícím 0,8 hektaru, jenž se přisvětlovat nebude. Do něj se vejde asi 9000 sazenic. Rostliny budou pěstované v živném roztoku. Jejich kořeny prorostou do matrací z kokosových vláken, kam bude proudit výživa. „Všechny technologie jsou již nainstalovány,“ uvedl Konečný. První sázení farma plánuje na 20. srpna. Počítá s tím, že ročně sklidí kolem 900 tun rajčat. V areálu by mělo od podzimu pracovat asi 35 lidí, zatím jich nastoupilo 15.
Podobné projekty se objevují i jinde v zemi. Farma Bezdínek v Dolní Lutyni na Karvinsku letos zjara pěstovala rajčata a okurky ve sklenících s rozlohou 5,2 hektaru a připravovala jejich rozšíření na jedenáct hektarů.
Podle předsedy Zelinářské unie Čech a Moravy Petra Hanky pokrývá tuzemskou spotřebu zeleniny ze 70 procent produkce ze zahraničí. „Já si myslím, že každý producent v České republice, který pomůže trošku snížit naši závislost na dovozech, je dobrý,“ řekl. Pěstování ve sklenících má podle něj nezastupitelnou úlohu a Česko v tom zaspalo. „Jestliže chceme špičkové odrůdy rajčat a chceme je mít celoročně, tak to nemá jinou alternativu,“ řekl.*

Komentáře ke článku 1

  • Radek

    Ta dobrá, i když dražší, rajčata třeba z Maroka, jsou také pěstována hydropónně … ? … Proč to dělat s ohledem na celkovou nutriční kvalitu a hlavně našince, když to jde uměle, „na španělský způsob“… no ne … ??? … 🙁 …..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *