Evropský komisař přislíbil podporu producentům ovoce a zeleniny

Evropský komisař pro zemědělství Dacian Ciolos dnes slíbil podporu producentům ovoce a zeleniny, které zasáhlo ruské embargo. Příslušná opatření hodlá představit už příští týden. Zemědělci v Evropské unii se obávají, že kvůli ruskému embargu vzniknou na evropském trhu přebytky, takže klesnou ceny a tržby a kromě toho se zvýší nezaměstnanost.

Moskva minulý týden zakázala veškerý dovoz masa, ryb, mléka, mléčných výrobků, ovoce a zeleniny z Evropské unie, USA a z několika dalších západních zemí. Reagovala tak na západní sankce uvalené kvůli krizi na Ukrajině na vybrané ruské podniky, činitele a některá odvětví ruské ekonomiky.
Evropská komise již ohlásila podporu pro pěstitele broskví a nektarinek. Zvýšila objem produkce, který může být stažen z trhu a distribuován zdarma, zatímco je pěstitelům vyplácena finanční kompenzace. Podobnou podporu prý komise chystá také u dalších zemědělských produktů, jako jsou rajčata, okurky či papriky.

Ciolos po zasedání zemědělských odborníků z Evropské unie prohlásil, že přijde s dalšími opatřeními ke stabilizaci trhu, která se zaměří na řadu ovocnářských a zelinářských produktů podléhajících rychlé zkáze, jež se nyní zjevně nacházejí v potížích.
Mluvčí Evropské komise Roger Waite upozornil, že právě ovoce a zelenina podléhající rychlé zkáze jsou potravinami, které se nejvíce potýkají s přetlakem nabídky. Dodal, že začátkem září očekává mimořádné zasedání ministrů zemědělství Evropské unie. Toto setkání je údajně plánováno na 8. září.
Obavy z negativních dopadů ruského embarga vyjádřila také řada českých potravinářských firem. Například největší konzervárny Hamé hodlají požadovat po vládě, potažmo po Evropské unii, kompenzaci případných škod a zmařených investic vzniklých omezením dodávek na ruský trh.
Po reformě společné zemědělské politiky, dokončené v loňském roce, disponuje EU nouzovým fondem v hodnotě 420 milionů eur (téměř 12 miliard korun), který je určen k vyplácení kompenzace zemědělcům v případě náhlého pokřivení trhu. Celková hodnota vývozu zemědělských produktů z EU do Ruska loni činila zhruba jedenáct miliard eur (asi 306 miliard korun).

Francouzský ministr zemědělství Stéphane Le Foll dnes uvedl, že Francie patří mezi země, které podporují rychlé kroky ke snížení nadbytečné nabídky zemědělských produktů. Uvažuje se prý také o opatřeních ke zlepšení marketingu na domácích i nových zahraničních trzích.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *