Evropská unie je pro zrušení cel na zboží z USA, vývoz masa hodlá chránit

Evropská unie nabídne Spojeným státům v rámci jednání o volném obchodu zrušení cel téměř na veškeré dovážené zboží. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje. Podle agenturních zpráv se Evropská unie chystá nabídku předložit v pondělí, týden před tím, než se sejdou ve Washingtonu unijní komisař pro obchod Karel De Gucht a šéf Úřadu obchodního zmocněnce USA Michael Froman.

Evropská unie chce nabídnou zrušení až 96 procent současných dovozních cel. Hodlá si ponechat ochranu jen u několika citlivých produktů, jako jsou hovězí, drůbeží a vepřové maso.

Evropská unie a Spojené státy začaly o volném obchodu jednat loni v červenci. Chystaná obchodní dohoda by měla vytvořit největší zónu volného obchodu na světě a Brusel doufá, že jednání budou uzavřena do konce tohoto roku.

Dohoda nazvaná Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) by měla odstranit některé zbývající překážky ve vzájemném obchodu. Už teď tvoří byznys mezi EU a USA skoro třetinu světového obchodu, jejich vzájemná obchodní výměna dosahuje až dvou miliard eur, v přepočtu 55 miliard korun denně.

Návrh Evropské unie má být podle zdrojů rozdělen do čtyř skupin. Nejprve Brusel nabídne zrušit 96 procent cel s tím, že Washington učiní stejný krok. Dále budou navržené dvě skupiny, u kterých budou cla zrušena v období tří a sedmi let, aby se mohl průmysl unie této změně přizpůsobit. Do těchto skupin budou spadat asi tři procenta zboží, u kterého se nyní uplatňuje clo, mimo jiné třeba užitková vozidla a některé zemědělské produkty. V poslední skupině je velmi citlivé zboží  jako hovězí, drůbeží a vepřové, které má zůstat chráněné, ale Spojeným státům budou zvýšeny kvóty na dovoz tohoto zboží. O kvótách se má rozhodnout později.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *