Evropská unie chce vytvořit seznam zemí a obchodů, které prodávají padělky

Evropská unie chce vytvořit černou listinu zemí a internetových obchodů, které jsou největším zdrojem padělaného zboží přicházejícího do Evropy. Plán je součástí širších kroků k lepší ochraně duševního vlastnictví, které dnes zveřejnila Evropská komise.

Padělky tvoří asi pět procent zboží dovezeného do Evropské unie. Největším zdrojem padělaného zboží na světě je podle Úřadu Evropské unie pro dušení vlastnictví (EUIPO) Čína. Velkými producenty jsou také Černá Hora, Hongkong a Malajsie. Mezi padělky zabavenými evropskými celními úřady jsou nejčastěji obuv, kožené zboží, oděvy a hodinky.

Evropská unie je kritizována největšími světovými značkami luxusního a spotřebního zboží, že se jí nedaří tvrději zasáhnout vůči internetovým stránkám, na kterých se v posledních letech rozšířil prodej padělaného zboží. Více než sto firem, včetně Louis Vuitton, Adidas a Prada, napsaly na počátku tohoto měsíce dopis předsedovi EK a vyzvaly ho, aby EU raději připravila zákony proti padělání, než aby žádala internetové stránky a inzerenty o spolupráci na dobrovolném základě. Brusel uvedl, že stávající zákony jsou pro tento účel dostačující, uvedl list Financial Times.

Brusel rovněž uvedl, že podporuje spravedlivý a vyvážný systém u poskytování licencí k nezbytným patentům, které tvoří standard určité technologie. Výrobci by podle EK měli získat přístup k technologii a majitelé patentů za to mají být spravedlivě odměněni.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *