Evropská unie chce na Rusko uvalit sankce kvůli zákazu dovozu prasat a vepřového masa

Evropská unie požádá Světovou obchodní organizaci (WTO) o schválení sankcí, které chce uvalit na Rusko. Moskva podle Bruselu nesplnila rozhodnutí WTO týkající se zákazu dovozu prasat a vepřového masa. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Evropská unie předloží žádost 3. ledna, čímž začne další kolo sporu, který se táhne od roku 2014.

WTO letos v únoru rozhodla v neprospěch Ruska, země proto souhlasila, že vše uvede do souladu s pravidly WTO do 6. prosince. To se podle Evropské unie nestalo, proto žádá WTO o povolení uložit sankce v hodnotě celkového vývozu v roce 2013 zvýšené o 15 procent každý rok.
V roce 2013 činila hodnota exportu vepřového z EU do Ruska asi 1,4 miliardy eur (40 miliard Kč). Rusko se tak v té době na celkovém vývozu vepřového z Evropské unie podílelo zhruba jednou čtvrtinou.
Rusko zavedlo zákaz na začátku roku 2014, když se objevilo několik případů afrického moru prasat v některých oblastech Evropské unie. Moskva se přitom odvolávala na sanitární a fytosanitární opatření povolená podle pravidel WTO.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *