Evropská komise uvolní 125 milionů eur na pomoc pěstitelům

Evropská komise mimořádně uvolnila zhruba 125 milionů eur (téměř 3,5 miliardy korun) na pomoc zemědělcům, které postihlo ruské roční embargo na dovoz západních potravin. Opatření s platností ode dneška do konce listopadu se konkrétně týká pěstitelů zeleniny a ovoce.

Evropská unie podpoří pěstitele téměř 20 druhů ovoce a zeleniny, podléhajících rychlé zkáze. Jde například o pěstitele mrkve, rajčat, zelí, papriky, květáku, okurek, hub, jablek, hrušek, bobulovitých plodů, hroznů nebo kiwi. Podpora se bude provádět prostřednictvím odkupů i odškodněním za předčasné, nebo naopak pozdní sklizně. Zemědělci mohou o podporu žádat počínaje dneškem i zpětně.
Rusko zakázalo dovoz zemědělských a potravinářských produktů z Evropské unie, USA, Austrálie, Kanady a Norska v reakci na sankce Západu. Ten Moskvu viní z podpory proruských separatistů na východě Ukrajiny.
Ruské embargo se vztahuje také na dovoz masa, ryb, mléka a mléčných výrobků. Zemědělci v EU se obávají, že kvůli ruskému embargu vzniknou na domácím trhu přebytky, klesnou ceny a tržby a zvýší se nezaměstnanost.
O dopadech ruských sankcí na českou ekonomiku dnes budou jednat zástupci vybraných českých ministerstev.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *