Evropská komise chce objasnit český plán testů vepřového

Evropská komise chce od Prahy vyjasnění jejího záměru žádat v souvislosti s africkým morem prasat od dovozců z konkrétních států testy na tuto nemoc. Uvedla to dnes mluvčí komise Anca Paduraruová s tím, že unijní exekutiva se kvůli tomu obrátila na českou veterinární správu se žádostí o podrobnosti ke čtvrtečním informacím z médií.

Státní veterinární správa ve čtvrtek uvedla, že příjemci vepřového ze zemí, kde se prasečí mor vyskytuje, budou muset maso na tuto nemoc zkontrolovat. Opatření má začít platit v úterý, mimořádná opatření mají být konkrétně oznámena v pondělí.

Povinnost se má vztahovat na všechny české provozovatele potravinářských podniků dovážející produkty z Belgie, Bulharska, Estonska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Polska nebo Rumunska. Za nesplnění povinností má hrozit až dvoumilionová pokuta.

Mluvčí komise doplnila, že nemoc se například v Belgii vyskytla jen u divoce žijících prasat a stávající unijní pravidla dávají záruky bezpečného obchodu s vepřovým masem. „Dodatečná opatření tak jsou chápána jako neoprávněná, ale jak jsem uvedla, jsme nyní s nimi (českými úřady) v kontaktu,“ doplnila mluvčí.

Právě Belgie je třetím největším vývozcem vepřového do České republiky.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *