Europoslanci při návštěvě Slovenska doporučili změny v dotacích

Slovenské úřady by měly zlepšit spolupráci s farmáři, kteří si stěžují na problémy s vyplácením dotací. V závěru třídenní návštěvy skupiny europoslanců z výboru Evropského parlamentu (EP) pro kontrolu rozpočtu na Slovensku to řekl její šéf Derek Vaughan. Jejich mise navázala na společnou návštěvu se zástupci výboru pro občanské svobody, která se uskutečnila letos v březnu po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Investigativní novinář Kuciak se při své práci věnoval i podezřením ze zneužívání dotací v oblasti zemědělství. Po jeho vraždě drobní farmáři na východním Slovensku upozornili kromě jiného na případy, kdy jim konkurence například brání v užívání půdy či blokuje vyplácení dotací za hospodaření na pozemcích. „Vláda by měla více spolupracovat s farmáři ve snaze řešit jejich problémy a zaměřit se na oblast plateb do zemědělství. Víme, že na Slovensku je rozdrobeno vlastnictví  půdy, což často vede ke sporům (o získání dotací),“ uvedl Vaughan.
Europoslanci by rovněž uvítali zřízení nezávislého orgánu, který by se věnoval sporům ohledně vyplácení dotací. „Mnozí zemědělci upozornili, že se nyní mohou obrátit na soud. Soudní procesy ale trvají i několik let, což může být pro zemědělce likvidační. Během soudního líčení jim nejsou vypláceny dotace,“ řekl Vaughan.
Uvedené problémy jsou podle Vaughana v rámci EU specifické pro Slovensko, což podle něj souvisí právě s rozdrobeným vlastnictvím půdy. Ocenil také, že od poslední návštěvy europoslanců na Slovensku se situace ohledně vyplácení dotací v zemědělství částečně zlepšila. „Přetrvávají ale problémy, které se týkají sporů o pozemky. Malí zemědělci se nedostávají k platbám. Pokroku bylo dosaženo, ale ještě jsou resty,“ řekl.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *