EU žádá WTO o řešení sporu o zákaz dovozu vepřového do Ruska

Evropská komise dnes požádala Světovou obchodní organizaci (WTO) o ustavení rozhodčího panelu, který by určil, zda je letošní ruský zákaz dovážet vepřové maso ze zemí Evropské unie v souladu s mezinárodními obchodními pravidly. Dosavadní jednání s Moskvou v této věci za poslední dva měsíce nikam nevedla, sdělila komise.

Rusko uvalilo úplné embargo na dovoz evropských prasat, vepřového a výrobků z něj na konci ledna. A to poté, co byly v Litvě nalezeny dva kusy uhynulých divokých prasat nakažených africkým prasečím morem. Později byly dva uhynulé kusy nalezeny také v Polsku.
Evropská komise označila plošný ruský zákaz za nepřiměřený a počátkem dubna se obrátila na WTO s žádostí o zprostředkování sporu. Od té doby komise s Moskvou neúspěšně vyjednávala, její představitelé ale neoficiálně připouštěli, že jednání komplikuje ukrajinská krize.
„Jelikož se žádné řešení nerýsuje, rozhodla se EU uchýlit se k zahájení postupu pro řešení sporů u WTO,“ uvedla dnes komise podle agentury Reuters.
Zákazem dovozu z EU Rusko uzavřelo přístup na svůj trh čtvrtině vepřového, které každoročně dováželo. Výpadky se snaží kompenzovat vyššími dovozy z USA a z Argentiny.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *