EU se dohodla na zákazu jednorázových plastových výrobků

Vyjednávači členských zemí Evropské unie a Evropského parlamentu se dohodli na finální podobě zákazu plastových výrobků na jedno použití. Informovala o tom agentura DPA. Cílem je omezit objem plastového odpadu. S návrhem zakázat jednorázová plastová brčka, nádobí, tyčinky do uší i některé další plastové výrobky na jedno použití přišla v květnu Evropská komise. Evropský parlament a členské státy v návrhu následně provedly mírné změny a nyní ještě musejí oficiálně schválit jeho konečnou podobu dohodnutou vyjednávači.

Opatření proti plastovému odpadu by mohla znamenat citelné změny v běžném životě téměř všech obyvatel EU. Nejvíce se však budou týkat umělohmotného průmyslu, který v roce 2015 dosáhl tržeb 340 miliard eur (8,75 bilionu Kč) a zaměstnával 1,5 milionu lidí, napsala agentura DPA.
Evropská komise předpokládá, že zákaz bude mít velký přínos pro životní prostředí. Do roku 2030 zákaz podle komise odvrátí ekologické škody v hodnotě 22 miliard eur (566 miliard Kč) a ušetří spotřebitelům až 6,5 miliardy eur (167 miliard Kč).*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *