Ekonomika eurozóny ve čtvrtém čtvrtletí loni oživila

Ekonomika eurozóny ve čtvrtém čtvrtletí obnovila meziroční růst tempem 0,5 procenta a její růst proti předchozímu čtvrtletí zrychlil na 0,3 procenta. Plyne to z dnešního rychlého odhadu statistického úřadu Eurostat. Za celý rok však eurozóna vykázala pokles o 0,4 procenta. Ekonomika celé Evropské unie loni naopak díky silnému výkonu zemí střední a východní Evropy a také díky růstu ve Velké Británii stoupla o 0,1 procenta.

Ve třetím čtvrtletí klesl hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny meziročně o 0,3 procenta, proti předešlému čtvrtletí byl však o 0,1 procenta vyšší. Růst zemí měnové unie na konci roku podpořil zesílený výkon dvou největších ekonomik – Německa a Francie. Meziroční i mezičtvrtletní růst byl 0,1 procentního bodu nad odhady analytiků v anketě agentury Reuters.
Celá Evropská unie posílila v posledním čtvrtletí meziroční tempo na jedno procento z 0,2 procenta ve třetím čtvrtletí. Proti předchozímu čtvrtletí ekonomika celé EU vzrostla o 0,4 procenta, což je nepatrně rychleji než v předešlých třech měsících. Ze zemí mimo eurozónu výrazně zrychlil meziroční růst v České republice, Maďarsku, Polsku, Litvě a Británii.
Eurozóna se ve druhém čtvrtletí vymanila z nejdelší recese ve své historii, která trvala půldruhého roku. Evropská komise v letošním roce počítá s jejím růstem o 1,1 procenta a v roce 2015 se zrychlením až na 1,7 procenta.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *