Dohoda s Čínou ukončí antidumpingové vyšetřování dovozu vína z Evropské unie

Čínští a evropští výrobci vína dosáhli dohody, která ukončí antidumpingové vyšetřování dovozu tohoto nápoje z Evropské unie do Číny. Oznámilo to dnes podle agentury Reuters čínské ministerstvo obchodu.

Čína loni v červenci začala oficiálně vyšetřovat, zda se evropská vína neprodávají na čínském trhu za dumpingové ceny. Čínské ministerstvo obchodu tehdy uvedlo, že o vyšetřování požádalo sdružení čínských výrobců vína.
Vyšetřování dovozu evropských vín začalo poté, co EU uvalila antidumpingové clo na dovoz levných solárních panelů z Číny. Spor ohledně solárních panelů však EU a Čína již v loňském roce vyřešily. Od loňského vyřešení sporu ohledně solárních panelů pomocí dialogu a konzultací jsou Čína a Evropa na správné cestě v přístupu k obchodním neshodám, uvedl čínský ministr obchodu Čchen Te-ming. Dodal, že dohoda ohledně vína zahrnuje technickou a marketingovou spolupráci, žádné další podrobnosti však neposkytl.
Vyšetřování znepokojovalo především Francii, která je podle hodnoty tržeb největším výrobcem vína na světě. Dohoda přichází krátce před tím, než čínský prezident Si Ťin-pching poprvé od nástupu do funkce navštíví Evropu. Evropská unie v roce 2012 vyvezla do Číny 257 milionů litrů vína v hodnotě téměř jedné miliardy dolarů (20 miliard korun). Více než polovina tohoto exportu pocházela z Francie.

Evropská unie je nejdůležitějším obchodním partnerem Číny. Pro Evropskou unii je Čína druhým nejvýznamnějším obchodním partnerem po Spojených státech.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *