Dodržování zákona o elektronické evidenci tržeb není uspokojivé

Celorepublikový průzkum, mapující dodržování zákona o elektronické evidenci tržeb (EET) v maloobchodě, ukázal, že 13 procent českých a 19 procent asijských prodejen nevydává zákazníkům účtenky. Situace je přitom horší ve městech, kde panuje větší anonymita. Tato skutečnost vede ve svém důsledku opět ke znevýhodňování poctivých obchodníků. Uvedl to minulý týden na tiskové konferenci v Praze předseda Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) Zdeněk Juračka.

Z hlediska dodržování a vymáhání zákona je situace nedobrá. „Výsledky v některých regionech jsou tragické a potvrdily naše obavy,“ řekl předseda Družstva ESO MARKET a člen představenstva AČTO Jiří Štorch. Zatímco na venkově je situace vyrovnaná a oba segmenty nezávislého trhu, tedy čeští obchodníci i asijští prodejci, se chovají shodně a účtenky spíše vydávají, neboť své zákazníky znají a potenciální kontrolu jsou schopny identifikovat, ve městě je situace odlišná. „Poměr nevydaných účtenek 12 : 21 procent v neprospěch asijských obchodníků jasně ukazuje na větší anonymitu města a tedy i větší možnost zákon obcházet. Proto by zejména ve městech měly být kontroly u problémových skupin obchodníků důslednější. Jedině tak lze dosáhnout požadovaného cíle narovnání tržního prostředí,“ sdělil Juračka. Podle Lubomíra Mechury ze společnosti Nielsen, která tento průzkum prováděla, v květnu zjistili 6,7 procenta u nevydaných účtenek u českých obchodníků a 19 procent u asijských.  V druhé vlně výzkumu v loni v listopadu došlo k negativnímu posunu u českých obchodníků, u asijských zůstal stav zhruba stejný.  Mechura informoval, že zcela nepřijatelná je situace v některých krajích. V Praze nebyla vydána účtenka ve 27 procentech případů českých a dokonce ve 36 procentech případů ostatních prodejen. Ještě hůře dopadly nákupy ve Středočeském a Jihomoravském kraji, kde nebyla účtenka vydána ve 42 procentech českých, respektive 47 procentech případů asijských prodejen.*

Komentáře ke článku 1

  • Miloš

    To se dalo čekat. Ne každý bude brát EET vážně a nevystraší ho ani možné pokuty. Já teda nechci riskovat nějaké problémy, proto jsem si hned, jak jsem musel, koupil EET pokladnu z https://www.eet-pokladny.cz/ , abych měl vše v pořádku. Nejsem tip člověka, který se rád s někým hádá a dohaduje. Mám rád klid a pořádek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *