Do životního prostředí šlo 83 miliard korun, jeho stav se nezměnil

Životní prostředí bylo v Česku loni stabilizované, a to přesto, že ekonomika s vysokým podílem průmyslu rostla. Konstatuje to zpráva o životním prostředí, kterou ve středu projedná vláda. Zprávu předkládá Ministerstvo životního prostředí každý rok. Mapuje stav ovzduší, vod, půdy, lesů, ale také vlivy zemědělství, průmyslu, dopravy a produkci odpadů. Kromě toho hodnotí posun za uplynulé roky.

Podle ministra Richarda Brabce vyplývá ze zprávy dobrý vzkaz, že se prostředí v ČR přes narůstající blahobyt de facto nemění. Zároveň uvedl, že v budoucnu je třeba „zintenzivnit péči zejména o kvalitu našeho ovzduší, vody a krajiny“. Výdaje na životní prostředí loni dosáhly 82,6 miliardy korun. Meziročně jde o pokles o 14,1 procenta, způsobený hlavně nižším čerpáním evropských peněz. Dlouhodobě peníze vynakládané na životní prostředí v Česku za posledních deset let rostou, rok 2016 byl výjimkou.

Zpráva ale upozorňuje, že na kvalitě ovzduší se dlouhodobě rostoucí výdaje příliš neprojevily. „Kvalita ovzduší v ČR se v porovnání s rokem 2015 víceméně neměnila. Nevyhovovala především v oblastech, kde se kombinuje více zdrojů znečištění – doprava, průmyslová výroba, přenos znečištění ze zahraničí a znečištění z lokálního vytápění domácností,“ uvedlo Ministerstvo životního prostředí.

Na ovzduší mají zásadní vliv emise z uhelných kotlů, které v roce 2015 vyprodukovaly 36,4 procenta částic polétavého prachu PM10. Ministerstvo očekává, že ovzduší vylepší kotlíkové dotace, v nichž má být na výměnu kotlů v domácnostech rozděleno celkem kolem devíti miliard korun. Nyní je druhá vlna těchto dodací, ta třetí a poslední skončí v zimě 2022/2023.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *