Do Turecka se vyváží desítky tisíc krav, petice žádá zákaz

V loňském roce se z České republiky do Turecka vyvezlo 72 000 živých zvířat, hlavně skotu. Další tisícovka putovala do Libye a Libanonu. Aktivisté upozorňují, že zvířata při transportu trpí – strastiplná je pro ně nejen samotná přeprava, když jsou ve stísněných podmínkách bez dostatku krmiva a vody, ale i samotné usmrcení, které se v těchto státech často dělá bez omráčení při plném vědomí zvířete.

Uvedla to zástupkyně společnosti Compassion in World Farming v ČR Romana Šonková. Pod petici, žádající zákaz vývozu živých zvířat mimo Evropskou unii, se podepsalo 24 167 občanů. Autoři petici předali zákonodárcům.
V ČR je zakázáno přepravovat zvířata déle než osm hodin. Podle Šonkové se to většinou na území státu dodržuje, mimo něj již ne. ČR navíc podle ní slouží jako transportní stanice pro další evropské státy, protože má dobrou nákazovou situaci. V ČR se zvířata zkontrolují a dostanou certifikaci o zdravotním stavu, pak se mohou mimo EU vyvézt. Hlavními problémy při transportu jsou podle Šonkové dlouhé prodlevy na hranicích, vysoká teplota a vysoká vlhkost vzduchu, neposkytnutí veterinární pomoci zvířatům nebo nedostatek vody. „Buď se jim nedává z důvodu, že jsou již zásoby vyčerpány. Někdy se však na začátku cesty se stává, že jsou plné nádrže, ale řidiče je vypouštějí, aby měli lehčí vozidlo,“ dodala Šonková. Nejhorší je pak podle ní zacházení se zvířaty v třetích zemích, kdy se používají například elektrické biče. Šonková rovněž upozornila na to, že některé české restaurace dávají přednost zmraženému hovězímu masu například z Brazílie, než aby využily český skot.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *