Do soutěže speciálních piv přihlásily pivovary rekordních 42 značek

Do osmého ročníku soutěže speciálních piv Cerevisia specialias – Pivní speciál roku pivovary přihlásily rekordních 42 značek. Loni jich bylo 37. Počet zapojených výrobců meziročně stoupl o dva na čtrnáct. Na dnešní tiskové konferenci to sdělili organizátoři soutěže.

V kategorii světlých speciálních piv zvítězil Primátor Exkluziv 16 z náchodského pivovaru Primátor, v polotmavých a tmavých speciálech Master 18 od Plzeňského Prazdroje, mezi neobvyklými pivy vyhrál Primátor Stout, který také získal cenu předsedy degustační komise za nejvíce nominací.

Letos se nově vyhlásila také kategorie svrchně kvašených piv typu „ale“. V ní zvítězil Konrád Vratislavický ale z Pivovaru Liberec – Vratislavice. Pivní speciály tvoří pouze zlomek české pivní produkce. Zhruba 47 procent české spotřeby tvořila loni výčepní piva, podobně i ležáky. V posledních letech je mezi konzumenty piva zvýšená poptávka po svrchně kvašených pivech typu ale, zejména o piva IPA, řekl František Frantík z Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského (VÚPS).

O výsledcích rozhodovala dvacetičlenná hodnotitelská komise. V ní zasedli experti z Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského, ale i z České zemědělské univerzity v Praze, část hodnotitelů byla z řad veřejných osobností, které problematiku znají, ale nezabývají se pivem profesionálně.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *