Do Prahy se v dubnu vrátí stáda ovcí a koz

Zvláště chráněné přírodní lokality v Praze bude od poloviny dubna opět spásat stádo ovcí a koz. Praha zveřejnila na internetových stránkách výzvu, v níž hledá pasáčka se stádem. Pražané je budou moci potkat na svazích v Prokopském údolí nebo v Šárce. Desítky zvířat budou spásáním udržovat vzácnou vegetaci až do podzimu.

Pastva má v Praze dlouholetou tradici. Těžko dostupné louky podle historických dokumentů spásala domácí zvířata už v 19. a 20. století. Vedení města se k tradici vrátilo před několika lety. Letos připravuje v řadě patnáctou sezonu.
Stáda budou letos a příští rok udržovat čtyřicet významných přírodních lokalit o celkové rozloze téměř 55 hektarů. Ovce a kozy budou spásat třeba přírodní parky v oblasti bývalé vinice v Bohnickém údolí, Trojskou, Zámky, bývalý ovocný sad v Čimickém údolí, Jabloňku, oblast takzvané Kalvárie v Podhoří a Radotínské skály.
Praha hledá tři smíšená stáda po zhruba padesáti kusech. Ovce udržují travní porost, kozy zase likvidují náletové dřeviny a keře. Pastevec se psy musí mít stádo stále na očích, zvířata se totiž na pastvě pohybují volně bez ohradníků.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *