Do likvidace kůrovce by se měli zapojit i hasiči, míní hejtman Netolický

Do odstraňování stromů napadených kůrovcem by se měli zapojit i profesionální a dobrovolní hasiči, navrhl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Učinil to na posledním jednání krajského kůrovcového kalamitního štábu, jehož členy jsou i zástupci ministerstva zemědělství, Lesů ČR, Českého hydrometeorologického ústavu, vlastníci lesů, dopravců a zpracovatelů, oznámil mluvčí hejtmanství Dominik Barták. Kraj je připraven příští rok vyčlenit na boj s kůrovcem pro drobné vlastníky lesů peníze, chce ale spoluúčast státu.

„Vzhledem k tomu, že je velký problém s personálními kapacitami při kácení a odstraňování kůrovcového dřeva,  myslím si, že by mohli hasiči pomoci. I díky krajským dotacím se nám podařilo vybavit dobrovolné jednotky velmi kvalitní technikou, kterou by bylo možné nasadit nejen v rámci výjezdů a různých větrných smrští,“ uvedl hejtman. Kraj by podle něj mohl pro tyto potřeby přizpůsobit některý ze svých dotačních programů. O této možnosti bude chtít jednat s generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru ČR.
V Pardubickém kraji mají dobrovolné jednotky více než 300 motorových pil. Podle zákona o požární ochraně lze hasičské jednotky využít, bude-li zajištěna úhrada nákladů spojených s těmito pracemi. Kraj by proto kromě dotace pro vlastníky lesů rád podpořil obce jako i zřizovatele jednotek, ty by pak měly na pokrytí této činnosti peníze. Obec by zároveň mohla fungovat jako koordinátor, jelikož zná vlastníky lesů ve svém katastru. Profesionální hasiči by pak mohli dobrovolné proškolit v obsluze pil. „My jsme v tuto chvíli připraveni pro příští rok v rámci nového dotačního titulu uvolnit prostředky na těžbu a přiblížení dřeva na odvozní místo pro malé vlastníky lesů do 50 hektarů. Mohlo by se jednat až o 200 korun za kubík dřeva, což je podle jednotlivých vlastníků částka, která by jim výrazně pomohla. Finanční náročnost odstranění jednoho kubíku se totiž pohybuje okolo 600 korun,“ uvedl Netolický, který krajský záměr projedná s ministerstvem zemědělství. To by se podle něj mělo finančně také podílet.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *