Do Evropské unie míří polovina ruského exportu

Obchod mezi Evropskou unií a Ruskem je dlouhodobě poznamenán deficitem na straně EU, který v roce 2013 dosáhl úrovně 86,7 miliardy eur (2,4 bilionu korun) oproti 91,7 miliardy eur v roce 2012. V roce 2002 činil 30,7 miliardy eur. Růst deficitu souvisí s růstem vzájemné obchodní výměny, která se za posledních pět let přibližně zdvojnásobila. V roce 2013 vyvezla Evropská unie do Ruska zboží za 120 miliard eur a dovezla z Ruska zboží za 206 miliard eur, což jsou podobné hodnoty jako v roce 2012.

Rusko je podle lednové zprávy Eurostatu pro Evropskou unii třetí nejdůležitější obchodní partner po USA a Číně. Směřuje do něj sedm procent celkového objemu unijního exportu zboží a Rusko zároveň představuje 12 procent celého importu do Evropské unie.
Pro Rusko je Evropská unie největším obchodním partnerem, přičemž do Evropské unie míří podle specializovaného střediska pro mezinárodní obchod (ITC), které spadá pod WTO a UNCTAD, přes 50 procent ruského exportu. Z jednotlivých zemí Rusko loni vyvezlo nejvíce do Nizozemska, Číny, Německa a Itálie, dováželo hlavně z Číny a Německa.

Na vývozu EU do Ruska mají největší podíl stroje a dopravní prostředky (50 procent) a chemické výrobky (17 procent). Dovoz z Ruska byl vždy vyšší, především kvůli energiím a energetickým surovinám, které tvořily asi 80 procent importu.
Rusko je tak pro EU nejdůležitějším dodavatelem v energetice. Podle Evropské plynárenské asociace Eurogas zůstává největším zdrojem plynu pro zákazníky evropské osmadvacítky těžba v EU, která tvoří 33 procent z celkových dodávek. Mezi hlavní vnější zdroje patřily loni kromě Ruska s 27 procenty Norsko s 23 procenty a Alžírsko s osmi procenty. Zhruba polovina dodávek ruského plynu do Evropy prochází přes Ukrajinu.
Evropská unie je také největším investorem v Rusku, až tři čtvrtiny přímých zahraničních investic pocházejí ze zemí unie.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *