Divocí koně v Podyjí pomohou se spásáním

Jedenáct divokých koní se po aklimatizaci začalo prohánět v první ze dvou vybraných lokalit Národního parku Podyjí na Znojemsku. Uvedla to Markéta Dušková ze společnosti Beleco. Společnost získala grant na pětiletou péči o přírodu. Koně na 70 hektarech pastvin pomohou s jejich údržbou, budou je chránit před zarůstáním.

Koně přivezl speciální transport z anglického Exmooru už v první polovině května, ochranáři je ale nejdříve vypustili do takzvané aklimatizační sekce. Byli v ní pod kontrolou ošetřovatelů, aby se vyloučilo případné onemocnění nebo poranění. „Koně budou pastvinu zabydlovat postupně během příštích několika let. Počítáme s tím, že se stáda přirozeně rozrostou. Počet koní tak v budoucnu bude odpovídat rozloze pastviny,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina, která má zavedení pastvy koní v Podyjí na starosti. Dnes ochranáři koně vpustili na pastvinu v Mašovicích, v příštích dnech je čeká pastvina v Havraníkách. Obě místa zůstanou průchozí pro turisty.
Koně budou udržovat téměř sedmdesátihektarovou plochu. „Na rozdíl od domácích zvířat nejsou vybíraví a spásají i ty nejhorší porosty, včetně agresivních druhů trav nebo náletových dřevin. Tím uvolňují prostor pro cenné druhy květin a řadu druhů motýlů, kteří jsou na nich závislí,“ popsal už dříve přínos pastvy odborný garant projektu Pavel Marhoul. Dvě stáda divokých koní se už prohánějí na pastvinách v bývalém vojenském prostoru Milovice ve středních Čechách. Spásají tam zhruba 160 hektarů.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *