Další zemědělští diplomaté budou působit v Japonsku, Nigérii a USA

Noví zemědělští diplomaté zamíří do Japonska, Nigérie a USA. Nastoupit by měli do konce roku, se zemědělskými diplomaty, kteří již v zahraničí působí, jich bude sedm. Uvedla to náměstkyně ministra zemědělství Jaroslava Beneš Špalková. Čtyři zemědělští diplomaté, kteří od ledna českým obchodníkům pomáhají hledat exportní příležitosti, působí v Rusku, Číně, Saúdské Arábii a Srbsku. Tiskový mluvčí ministerstva Hynek Jordán ale následně řekl, že o destinacích pro nové diplomaty ještě není finálně rozhodnuto.

Podle náměstkyně výběr padl na jednotlivé kontinenty. Jeden bude působit ve Washingtonu, na starost bude mít možná i Kanadu, uvedla. Druhý bude v Japonsku. Třetí diplomat by měl sídlit v hlavním nigerijském městě Abuja. Jeho pole působnosti bude zprvu pouze v tomto státě, v případě potřeby by se mohlo rozšířit.

Výběrová řízení se podle Špalkové nyní připravují. Zemědělští diplomaté by podle Špalkové mohli vyjet do svých destinací do konce roku, bude záležet na tom, kdo se do výběrových řízení přihlásí a jak budou kvalitní kandidáti.

Formálně jsou diplomaté podřízeni velvyslanci v dané zemi, metodicky spadají pod ministerstvo zemědělství. Finanční náklady na každou z pozic vyjdou přibližně na 3,5 milionu korun ročně.

Mezi požadavky na pozice zemědělských diplomatů, kteří již v zahraničí působí, byly kromě ukončeného vysokoškolského vzdělání nejlépe ekonomického směru minimálně tři roky praxe v mezinárodním obchodu či v obchodní politice. Agrární diplomaté musí také dosáhnout požadovaného stupně znalosti dvou cizích jazyků a prokázat znalost teritoria. Podmínkou pro jejich vyslání je také bezpečnostní prověrka na stupni Tajné.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *