Cukrovka podporu potřebuje

V současnosti cukrovce právem připadá 44,5 milionu eur ročně, což kompenzuje nízkou základní cenu stanovenou Bruselem. O většinu finanční podpory by ale cukrovka mohla v příštích letech přijít. Zaznělo to na jednání představenstva Svazu pěstitelů cukrovky Čech.

V současnosti se vyjednávají podmínky nové společné zemědělské politiky na roky 2014–2020, respektive 2015–2020, protože rok 2014 bude přechodný. V současné době je velmi silný tlak živočišné výroby (ŽV) na dotace do citlivých komodit, a pak vzniká otázka, kde finance pro ŽV vzít.

„Vedení Agrární komory ČR a vedení Ministerstva zemědělství napadlo, že by se mohli vzít peníze ze Separate Sugar Payment cukrovce, protože vykázala z osevu 2011 a 2012 dobré výsledky. Za úspěch je tedy řepař trestán. Ale při ekonomických kalkulacích se musí uvážit pěti- až desetileté průměrné výnosy a podle toho nastavit pravidla SZP a přerozdělení peněz v citlivých komoditách,“ sdělil výkonný ředitel svazu Ing. Jan Křováček, Ph.D.

„Navíc výsledky kampaně 2013/2014 způsobí, že budeme stát opět všichni nohama pevně na zemi a dostaneme se zpět do běžné ekonomiky cukrovky, která podporu potřebuje. Kolegové na Slovensku mají podporu přislíbenou i nadále, Polsko o ní jedná, a my bychom měli mít pro konkurenceschopnost srovnatelné podmínky s nimi,“ připomenul Ing. Křováček.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *